Asansörlerde bulunan ray sistemi, kabin ile karşı ağırlığın düşey hareketlerini ayrı şekilde kılavuzlamak ve bununla birlikte yatay hareketlerini de minimuma indirip, paraşüt düzeninin çalışması durumunda kabini durdurma amacıyla kullanılmaktadır. Yani paraşüt düzeninin kabini tutma durumunda kullanacağı elemanlar raylardır diyebiliriz. Ray sistemi genellikle soğuk çekme T profil olarak kullanılmaktadır. Söz konusu Asansör Rayı, kabinin düzensiz yüklenmesinde, yükleme ve boşaltma sırasında ve emniyet freni devreye girdiği durumlarda aktif rol almaktadır. Ray sisteminin dik ve aradaki mesafenin tüm uzunluğu sabit olması gerekir. Bağlantı levhası rayların uç bölümünden minimum 4 cıvata ile tespit edilmeli ve bununla birlikte kalınlığı ray kalınlığına eş alınmalıdır. Ayrıca ray en alt kısımdaki kuyu içinden desteklenmeli ve destekler sadece kuyu dibinde değil ray boyunca belli aralıkta yerleştirilmelidir. Rayın destek bağlantılarıyla birlikte destek duvarları, yatay düzeneği dengeleyecek şekilde olmalıdır. Bunun dışında Asansör Ray Ağırlıkları, tasarlanan asansör ebadıyla ilişkin olarak değişkenlik gösterecektir.

Asansör sistemi sıfırdan üretiliyor ise yüksek verim alınması adına kesinlikle profesyonel firmalarla çalışmak gereklidir. Bugün Asansör Ray Seçimi neye göre yapılır? Diye amatör bir kuruluşa soru yönelttiğinizde, emin olunuz ki sizleri elindeki malzemeye yönlendirmek için doğru olmayan çeşitli bilgiler aktaracaktır. Fakat asansör rayı seçiminde bazı faktörlerin önemli rol oynadığını bilmeniz önemlidir. Bunlar;

  • Kabin yükü
  • Kabin ağırlığı
  • Emniyet freni tipi
  • Ray döşeme sistemi ile konsol ağırlıkları

Bu etkenler tespit edilmediğinde uygulanan ray sisteminden verim alınması da mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla Asansör Rayı temin etmek istediğiniz de uzman kuruluşlara başvurmanız durumunda en doğru şekilde hizmet alacak ve uzun vadede sorun yaşamadan asansörünüzü kullanım hakkı kazanacaksınız.

Bu bağlamda merak ettiğiniz Asansör Rayı Fiyatları içinde kullanılacak ray tipine bağlı şekilde rakamlarda farklılık oluşacağını dile getirebiliriz. Tahmin edeceğiniz gibi raylar asansör kabininin halat ya da zincir yardımıyla hareket kabiliyetini sağlayan elemanlardır. Dolayısıyla en iyi kaliteyi içermesi önemlidir. Daha detaylı açıklamak gerekirse; asansör sisteminin verimli çalışması bakımından kılavuz rayların ek yerleri ile bağlantılar üstünde uygulanan yük ve kuvvetlere dayanacak düzeyde olması gereklidir.  Bunun içinde amatör bir kuruluştan değil tarafınıza proje bazlı hizmet verebilen potansiyele sahip firmalar ile çalışmanız kendi menfaatiniz açısından gereklidir. Bu aşamada alanında yaptığı başarılı işlerle nam salmış Se-ka Asansör firmasının referanslarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Asansör üretimi konusunda bir hayli yol alan ve bugün sıfırdan üretimle birlikte montaj ile yedek parça temini yapabilen kuruluş, sizler için kuşkusuz en doğru adreslerden biri olacaktır. Yapınızda asansör yeri var ve sizler asansör sistemini hayata geçirmek istiyorsanız, bu noktada firmayla iletişime geçerek yerinde tespit sonucunda kaliteli hizmet alabilirsiniz. Firmanın hizmet detaylarına resmi internet sayfasından ulaşabilir, gerektiğinde hızlı bir şekilde teknik destek alabilirsiniz.

Yorum bırak

Mesajlaşmayı başlat
Destek Hattı
Merhabalar. Nasıl yardımcı olabiliriz?